Çikolatanın Tarihi

Çikolatanın geçmişi bundan tam 4000 yıl öncesine dayanıyor. Tarihi kaynaklara göre çikolata ilk kez Meksika topraklarında içecek şeklinde kullanılıyor. M.Ö. 1900’lerde şu anki Meksika topraklarında yaşamını sürdüren Olmekler’den önceki toplumun keşfi.

Çikolata üretimi Orta Amerika’nın tropikal yağmur ormanlarına kakao tohumları ekilmesiyle ve daha sonra fermente edilerek macun haline getirilmesiyle gerçekleşiyor. İlk çikolata bugünün çikolatalarından çok farklı; sıvı halde acı bir içecek…Formülü ise şöyle: Fermente edilmiş ve macun haline getirilmiş kakao, su, vanilya, bal, acı biber ve diğer baharatlar… Olmek, Aztek ve Mayalar bu içeceğin enerji ve güç verdiğini, kişiyi mutlu ettiğini düşünerek mistik bir özelliği olduğuna inanıyorlar.

  Mayalar ise kakaonun büyüsüne kapılarak kakao tanrısı olduğuna inanıyor; mutluluk ve huzur için ona tapıyorlar. Bu dönemde çikolata çok değerli ve herkese sunulmayan bir içecek. Sadece kutsal seremonilerde; krallar, askerler, din adamları ve soylular tarafından içilebiliyor. Bazı kaynaklara göre, çikolatanın gücü o kadar abartılıyor ki, 16’ıncı yüzyıl Aztek kralının ve soyluların libidosunu yükseltmek için çok miktarda çikolata içtiği bile rivayet ediliyor.

Çikolatanın Amerika’dan Avrupa’ya, oradan da dünyaya yayılması Hernan Cortes adlı İspanyol bir kaşif sayesinde oluyor. Aslına bakılırsa ilk kez Kristof Kolomb’un kakaoyu keşfettiği ama ülkesine hiç getiremediği, hatta hiç tadamadığı öne sürülüyor. Meksika’yı işgal eden denizci Cortes çikolatayı da Avrupa’ya taşıyan ilk kişi oluyor. İspanyollar ilk kez bu içeceğe şeker katarak günümüz çikolatası için önemli bir adım atıyorlar. İspanya yüz yıl gibi uzun bir süre çikolatayı diğer ülkelerden saklıyor. Ta ki İspanya Kralı III. Phillip’in kızı Prenses Anne ile Fransa Kralı XIII. Louis evlenene kadar. Çikolataya tapan prenses Fransa’ya çikolatalarını götürerek tarihe yön veriyor. Avrupa’da zamanla çikolata talebi artınca koloni ülkelerde kakao tarlaları kuruluyor ve hızla kakao üretimi başlıyor.

Uzun süre aristokrat ve soyluların yiyeceği olan çikolatanın üretimi, Hollandalı kimyager Coenraad Johannes van Houten’ın icadı kakao makinesiyle bir devrime uğruyor. 1828’de icat edilen makine kakao yağını kavrulmuş kakao tohumlarından ayırıyor ve geriye kalan çikolata kuru bir toza dönüşebiliyor. Bu toz; sıvı ve başka malzemeler ile karıştırılabiliyor, katılaştırılıp yenilebilen, kolay hazmedilen çikolata haline geliyor.

Çikolata üretiminin fiyatı bu şekilde düşüyor ve bu, çikolatayı sıradan insanların da ulaşabileceği bir yiyecek haline getiriyor. İlk kez 1847’de, J.S. Fry & Sons adlı bir İngiliz şirketi yenilebilir katı çikolatayı üreterek çikolata tarihinde önemli bir gelişmeyi gerçekleştiriyor. Rodolphe Lindt ise 1879’da kakao yağını homojen bir şekilde kakao tozuyla karıştıran bir makine üreterek kadife dokulu ve daha lezzetli bir çikolata üretiyor. 

Sıkça sorulan sorular .

Çok yüksek kaliteli bir çikolata çeşidi olan ve içeriğiyle dikkat çeken kuvertür çikolatayı beraber keşfedelim! Kuvertür çikolata, yüksek oranda kakao ve kakao yağı içeren bir çikolata türüdür. Profesyonel kullanımlar için sıklıkla tercih edilen kuvertür çikolata, çoğunlukla eritilerek kullanılır. Kuvertür çikolata eritmek ise farklı yöntemler kullanılarak kolayca yapılabilir. Kuvertür çikolata, diğer çikolata türlerindeki gibi farklı yağlar içermez. Çoğunlukla yalnızca yoğun miktarda kakao yağı içerir. İçeriğindeki yoğun kakao yağı, kuvertür çikolatanın daha kremsi ve daha yumuşak bir lezzette olmasına katkı sağlar. Yüksek oranda, yani yaklaşık olarak yüzde 32 ve yüzde 39 arasında kakao yağı içeren, içerisinde yüksek oranda kakao bulunduran çikolata çeşididir. Kuvertür çikolata, damla çikolata şeklinde bulunabildiği gibi, kare çikolata şeklinde de satılır. Bileşik ve herkesin bildiği çikolata türlerinden farklı olan kuvertür çikolatası, diğer çikolatalara göre daha güçlü bir katı yüzeye sahiptir. Aynı zamanda yalnızca kakao yağı içerir. Bu da onun lezzetini yumuşatır. Kuvertür çikolata, içerisindeki kakao oranı ve kakao yağı oranına göre bitter, sütlü veya beyaz çikolata şeklinde bulunabilir. Kuvertür çikolata, profesyonel anlamdaki kullanımlar için tercih edildiğinden “Kuvertür çikolata yenir mi?” sorusu da akıllara gelebiliyor. Evet, kuvertür çikolata da diğer çikolata türleri gibi tüketilebiliyor. Ancak diğer çikolata türleri profesyonel kullanımlar için fazla uygun olmadığından, kuvertür çikolata daha çok tüketim için değil, profesyonel kullanımlar için tercih ediliyor. Kuvertür çikolata dekor amacıyla pasta süslemeleri için sıklıkla kullanılıyor. Çoğunlukla eritilerek kullanıma hazır hâle geliyor. Kuvertür çikolata çoğunlukla benmari usulüyle eritiliyor. Kaynamakta olan suyun yer aldığı bir tencerenin üzerine ayrı bir kapta çikolata koyuluyor. Sürekli karıştırılarak çikolata eritiliyor. Bu aşamanın püf noktası ise suyun çikolataya değmemesi. Aksi takdirde çikolata çabucak yanabiliyor veya kıvamı bozulabiliyor. Kuvertür çikolata yalnızca eritilerek değil, farklı yöntemlerle de kullanılabiliyor. Damla şeklindeki çikolatalar pastaların üzerini süslemek için ve pasta kremalarının arasında dolgu olarak tercih edilebiliyor. Külçe şeklindeki çikolatalar ise eritmenin yanı sıra rendeleyerek, bıçakla kesilerek, kırılarak kullanılabiliyor. Süt kremasıyla birlikte pişirerek ganaj hâline getirilebilen kuvertür çikolata ise pasta sıvamalarında ve dekorlarda tercih ediliyor. Kuvertür ile farklı lezzette tatlılar yapabilirsin. Bunlardan biri, akışkanlığıyla kalpleri yumuşatan çikolatalı sufle. Tatlı krizlerine birebir çözüm olan suflenin yanı sıra sıcak çikolata, çikolatalı brownie, meyveli fondü gibi bambaşka tatlılar da deneyebilirsin. Yaptığın özel gün pastasını kuvertür damla çikolata ile süsleyebilir, pastanın ara katına damla çikolata ekleyebilirsin. Aynı zamanda çikolata ile ganaj yapabilir ve pastanı bu ganajla süsleyebilirsin.

Konfiseri çikolata kakao tozu ve palm yağı, hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlar karıştırılarak elde edilir. Çikolata gibi görünür, çikolata gibi lezzeti vardır, kullanımı çok daha kolaydır. Fakat gerçek bir çikolata değildir.

Kuvertür

Kakao yağı ve belirli oranlarda farklı kakao oranlarını baz alınarak oluşturulan  çikolata bloğunun tanımı Kuvertür’dür.
Piyasada kullanılışı; eriterek kullanım olunca daha kolay eritebilmek için “eritmelik çikolata”  tercih edilmeye başlanmıştır.Örneğin bir meyveyi yada kurabiye çikolata ile kaplamak için kuvertür kullanabilirsiniz.

Konfiseri

Bitkisel yağlar tercih edilerek üretilen blok kokolin ise Konfiseri olarak tanımlandırılmıştır. Yağ farkından kaynaklanan fiyat avantajına sahiptir. Daha kısa sürede soğuma ve kıtır hale gelebilmesi artı kolay kaplama yapabilme özelliği sayesinde, kaplama yapan üreticiler tarafından tercih edilmektedir.Örneğin pastaların etrafını kaplamak yada pastaların üzerine el ile şekillendirmek suretiyle dekor yapmak için konfiseri kullanabilirsiniz.

Kuvertür blok şeklinde çikolata değildir. Kuvertür %100 kakao yağı ile yapılmış gerçek çikolatadır. Kuvertür çikolata blok , pul, para, parça vb… şekillerde olabilir. Yanlış bilinen bilgi ise kuvertürün sadece blok şeklinde algılanmasıdır. Malesef ülkemizde konfiseri kuvertür şeklinde ibareler oluşmuştur. Fakat bunlar doğru değildir. Kuvertür %100 kakao yağı ile hazırlanır. Konfiseri ise bitkisel yağ ile hazırlanır . Konfiseride kullanılan farklı yağlar sebebiyle maliyet odaklı çok farklı kalitede üretilebilir.  Fakat çikolatanın kuvertür sayılabilmesi için %100 kakao yağı ile üretilmesi gerekir.

Başa dön